Eğer suyun kaldırma kuvvet varsa insanlar neden batar ve boğulur?

Öğrenci arkadaşlarımızdan biri bu mantıklı soruyu öğretmenimize sordu. Eğer suyun kaldırma kuvveti varsa neden deniz yada göle giren kişiler boğuluyorlar? Suya batmamaları gerekmez mi? dediğinde hepimiz şaşırdık. Aslında çok mantıklı bir soru. Hepimiz suyun kaldırma kuvvetini defalarca derslerimizde öğrendik.

Öğretmenimizin verdiği cevap ise şu şekildeydi;

Bakın çocuklar. Suyun kaldırma kuvveti elbette ki var. Ancak bu insanların yüzme bilmediği halde suya girmeleri anlamına gelmez. Çünkü su ilk etapta insanı su yüzeyinde tutmaz. Zaten su yüzeyinde kalmak için hareketsiz bir şekilde durmak gerekir. Boğulma olaylarının görülmesinin iki temel nedeni vardır. Bunlar;

1-Yüzme bilmeyen insanların deniz yada göllere girerek serinlemek istemesidir. Suya girdiklerinde suya batarlar ve hızlı hareket ederler. Sudan çıkmak için çırpındıkça daha çok suya batarlar ve yaşamlarını yitirirler. Yapmaları gereken ise yüzme bilmiyorlarsa deniz yada göllere girmemektir. Eğer böyle bir tehlike yaşıyorsanız suda hareketsiz durun. Bu durumda su sizi yüzeye çıkartacaktır.

2-Aşırı dalgalı ve akıntılı sularda yüzmek isteyen kişiler akıntılara kapılıp yada dalgalar nedeniyle suya batıp boğulmaktadır. Bu gibi alanlarda zaten yüzmek için yasak vardır. Bu nedenle bu tür yerlerde yüzme faaliyetleri yapılamaz.

İşte tüm bu bilgilerden sonra suyun kaldırma kuvvetinin olduğunu ancak insanların bundan yararlanamadığını öğrendim. Umarım size de bilgilendirici bir yazı olmuştur.

(2) Yorum

    • İnsanlar suda bogulacaklarını düşünerek panik yapıyorlar. Bu nedenle suda batıyorlar

      Aslında hareket etmeden sabit kalsalar hiçbir sorun olmaz

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.