Eğitim ihtiyacı karşılanmayan toplumda ne gibi sıkıntılar yaşanabilir?

Eğitimin bir toplumun temel ihtiyaçları arasında ilk sırayı alır. Eğer bir toplum eğitim ihtiyacının karşılanması için herhangi bir çalışma yada yatırım yapmıyorsa o toplumun geleceği yok demektir. Toplumlar ancak eğitim ile var olabilir. Çünkü eğitimsiz bireylerin yer aldığı toplumların ilerlemesi, gelişmesi ve teknolojiye ayak uydurması mümkün değildir.

Günümüzde insanlar doğduklarından ölümüne kadar sürekli eğitim halindedir. Çünkü her zaman birşeyler öğrenip geliştirirler kendilerini. Ancak en temel eğitim okul eğitimidir. İlkokuldan başlayarak üniversite sonuna kadar esaslı bir eğitim alırız.

Eğitim sayesinde kendimize bir meslek edinirken bilgi ağacımızı da geliştiririz. Bu sayede okul hayatımızın sonunda bir iş elde edip sosyal bir vatandaş olarak hayatımızı sürdürürüz. Eğitim sayesinde fikir ve düşüncelerimiz gelişirken sorunlara karşı çözümlerimiz oluşmaktadır.

eğitim

Hayatımızda gerekli olan bilgi ve yeteneğin okullar vasıtasıyla sistemli bir şekilde bireylere aktarılmasına eğitim denir.
Bir toplum için eğitim olmazsa olmazlardandır. Toplumda bilge kişilerin çoğalması, nitelikli bireylerin oluşturulması ve toplumun gelişmesi için eğitim şarttır. Aksi halde toplumda gelişim görülemez.
Eğitimsiz toplumlar gelişme gösteremezken başka toplumların kölesi olmaya yada yok olmaya mahkumdurlar. Çünkü bu toplumlar üretken değiller tamamen tüketicilerdir. Özgür fikir ve düşüncelerin yer almadığı bir toplum haline gelirler. Bu toplum zaman
içinde yok olur yada eşiğine gelir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.