Eğitimde karşılaşılan zorluklar ve sorunlar

Hepimiz çocukluğumuzdan başlayarak belirli bir yaşa kadar daimi bir eğitimden geçeriz. Daha eski yıllarda 7 yaşlarında okula başlarken günümüzde bu yaş sınırı 6 yaşına kadar çekildi. Bunun ne gibi zararları yada avantajları var bunu ele alalım.

Bir atasözümüz vardır. Ağaç yaş iken eğilir. Bu söz aslında her şeyi tamamen açıklıyor diyebiliriz. Çocuklarımıza eğitim vermeye ne kadar erken vermeye başlarsak o kadar çabuk öğrenip kendilerini geliştirmeye başlıyorlar. Çünkü genç beyin her zaman yeniliğe ve öğrenmeye açıktır. Peki kendimize dezavantajları nedir diye soracak olursak çocuğumuz daha konuşmayı bile yeni öğrenmişken kendini dışarıda hayatın içinde buluyor. Her zaman bir endişe içinde oluyoruz. Aslında hayata ne kadar erken başlarsa zorlukların üstesinden o kadar çabuk gelir.

Peki eğitimimiz ne durumdadır bunu gözden geçirelim. Büyük şehirlerdeki okullarımızı bir kenara ayıralım. Çünkü oradaki eğitim seviyesi belirli bir düzen içerinde devam edebiliyor. Fakat küçük yerlerdeki köylerimiz için aynı şeyi söylememiz mümkün değil. Öğretmen yetersizliği, ulaşım sorunları, hava şartları eğitimi etkileyen önemli faktörlerin arasında yer alır. Peki bunun üstesinden nasıl gelebiliriz. Bu duruma aslında bizim yapabileceğimiz çok fazla şey yok. Her şey üst kademedeki yetkililerin elinde. Bizim elimizden sadece kullanmadığımız okul gereçleri, kitaplar, masalar, sıralar, kıyafetler gibi şeyleri bir araya toplayıp yardıma muhtaç olan okullara ulaştıracak kampanyalar düzenleyebiliriz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.