Eğitimin yaygınlaşması ve çağdaşlaşması için sizin önerileriniz nelerdir

Eğitimin yaygınlaşması ve çağdaşlaşması için herkes bir öneri sunuyor. Ancak hiçbir zaman eğitim istenilen seviyeye gelemiyor. Benim eğitimin yaygınlaşması ve çağdaşlaşması için nacizane önerilerim ise şunlardır;

  • Eğitimin daha fazla yaygınlaşması adına okul sayısının arttırılması gerekir. Bu sayede öğrenciler farklı il ve ilçelere gitmektense ikamet ettikleri yerde eğitim ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Son yıllarda okul sayısının arttırılması için gözle görülür bir çalışma vardır.
  • Eğitim verecek nitelikli kişilerin yetiştirilmesine önem verilmelidir. Ancak ülkemizde gereğinden fazla öğretmen bulunmaktadır. Bu öğretmenlerin atamalarının yapılacağı okullara ihtiyaç vardır. Öğretmenlerin emekliliği erken yaşlara alınmalıdır ki sırada bekleyen öğretmenler yerlerini alsın ve genç personele sahip olalım.
  • Eğitim alan öğrencilere daha fazla burs desteği sağlanmalıdır. Bir çok kişi maddi imkansızlıklar nedeniyle üniversite eğitimi almamaktadır. Ailelerin maddi durumları gözetilerek üniversite eğitimleri için burs verilmelidir.
  • Eğitim giderleri azaltılmalıdır. Bugün her öğrenci bağış adı altında okullara ödeme yapmaktadır. Ayrıca okulda dersler için gerekli olan malzeme tutarları ailedeki büyükleri oldukça zorlamaktadır.
  • Eğitim kurumlarına olan ulaşımlar ücretsiz olmalıdır. Öğrencilere toplu taşıma araçlarında yapılan indirimli tarife şimdilik uygun olsa bile çok çocuklu bir aile için önemli bir mebladır.

Eğitimin çağdaşlaştırılması için

  1. Dış ülkelerdeki eğitim sistemleri incelenerek faydalı olan uygulamalar bizim eğitim sistemine entegre edilmelidir.
  2. Dış ülkelerden eğitmenler getirtilerek eğitimde kaynaşma sağlanmalıdır.
  3. Her okulda teknoloji ve bilim labaratuarları bulunmalıdır.
  4. Eğitim programları dahilinde üniversitelere, fakültelere eğitim amaçlı programlar düzenlenmelidir.

Eğitimin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi adına bu adımları uygularsak bence eğitim çağdaşlaştırılıp yaygınlaştırılabilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.