Ekmeği israf etmeden tüketmenin dünyamız açısından yararları ?

Ekmek hergün sofralarımızda tükettiğimiz bir besin maddesidir. Ne yazık ki her gün binlerce hatta milyonlarca ekmek israf edilmektedir. Bu ekmeklerin israf edilmesi hem ülke ekonomisine hemde aile bütçesine zararlar vermektedir. Ekmeği israf etmeden tüketerek kendimize ve dünyamıza iyilik yapabiliriz.

Ülkemizde her gün binlerce aile evlerine ekmek alamazken dünyada açlık sıkıntısı çeken insanlarda bulunmaktadır. Bu nedenle ekmek israfının önüne geçerek önemli bir adım atabiliriz. Hatta bu konuda devletimiz ve belediyeler çeşitli çalışmalar yapmaktadır. İsraf olan ekmeklerin bayatlayan ekmeklerin kullanımı için türlü kampanyalar yapılmaktadır. Fırınlarda toplanan bu ekmekler belediyeler tarafından toplanarak çeşitli ürünlerin yapılmasında kullanılır.

Bayat ekmeklerden günümüzde cips, kıraker, bisküvi gibi çeşitli ürünler elde edilmektedir. Fırınlarda toplanan ekmekler ihtiyaç sahiplerine dağıtılarak toplumsal dayanışmaya katkı sağlanır.

Kısaca: Ekmeği israf etmeden tüketerek tarım ürünlerinin verimli kullanılması sağlanarak ihtiyaç sahibi kişi ve ülkelere ulaşması sağlanabilir.

ekmek
Ekmek tarım ürünü olan buğday ve türlerinin işlenmesi ile yapılmaktadır. Ekmek israfı nedeniyle bu tarım ürünleride israf edilmektedir. Oysa ekmek israfının önüne geçerek başka ülkelere bu ürünlerin satışı gerçekleştirilebilir. Böylece hem çiftçilerimiz daha çok kazanır hemde milli ekonomimize katkı sağlanır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.