Ekmeğin soframıza gelişi hikayesi

Her gün sofralarımızda tükettiğimiz ekmek soframıza gelene kadar birçok aşamadan geçer. Ekmeğin soframıza gelişinin hikayesini kısaca anlatalım. Ekmek bildiğiniz gibi buğdaydan yapılır. Bu nedenle buğdaydan hikayemize başlayacağız.

Köylerde çiftçiler tarafından tarlalara ekilen buğday uygun sıcaklık, nem ve güneşi bulunca filizlenerek bitkiyi oluşturur. Bu bitki bakımları yapılınca buğday taneciklerini ürün olarak verir. Biçer döver makineleri ile tarlada harmanlanan buğdaylar un fabrikalarına gönderilir.

Burada un, su ve maya karıştırılarak ekmek hamuru elde edilir. Hamurlar küçük parçalara ayrılır ve fırıncı tarafından fırına sürülür. Yeteri kadar piştikten sonra ekmek artık satışa hazır hale gelmiştir. Bizlerde ekmeği alıp evlerimizde bir güzel yeriz.

Gördüğünüz gibi ekmek birçok aşamadan geçti ve evimize kadar geldi. Sanmayın ki bu aşamalar oldukça kolay. En zoru çiftçinin işidir. Tohumdan ürüne kadar o bakar ve yetiştirir.

(2) Yorum

    • Haklısınız gerçektende ekmek tüketiminde dünya birincisiyiz ve hastalıklarda da lideriz. Bunun temel nedeni ekmek yapısındaki şekerdir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.