Ekmek soframıza gelene kadar hangi aşamalardan geçer

Bu gün öğretmenimiz bizlere ekmeğin nasıl yapıldığını ve bizlerin sofralarına gelene kadar hangi aşamalardan geçtiğini öğrenmemizi istedi. Bende başladım araştırmaya. Ekmeğin yapılabilmesi için ilk olarak buğdayın ekilip biçilmesi gerektiğini öğrendim. Buğday bir çok işlemden geçirildikten sonra una dönüştürülerek ekmek fırınlarına yada fabrikalarına gönderilir.

Ekmeğin yapılmasında üç ana işlem vardır. Bunlar yoğurma, mayalama, ve pişirmedir. Yoğurma dediğimiz kısım unu hamur haline getiren işlemdir. Mayalama ise hamuru ekşitip kabartır. Pişirme ise mayaladığımız hamuru ekmek haline getirilmesini sağlar.

Ekmeklik hamurun su ve un oranına göre üç çeşiti vardır. Lüks ekmek hamuru (% 65 su), Ekmeklik hamur (% 60 su), Çöreklik hamur (% 40 – % 45 su) olacak şekilde hazırlanır. Olması gereken büyüklükte parçalara ayrılan hamur, istenilen şekil verilerek fırına pişirilmek için atılır.

ekmek

Burada önemli olan fırının sıcaklık derecesidir. Bir fırın ortalama 250 derecede olmalıdır ki ekmeğimiz güzel bir şekilde pişsin. Fırından çıkmış sıcak ve taze bir ekmek en az 6 saat sonra tüketilmelidir. Çünkü taze ekmeğin sindirimi oldukça zordur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.