Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Ekmek soframıza gelene kadar hangi aşamalardan geçer?

Bu yazımızda ekmeğin soframıza kadar gelmesine kadar hangi aşamalardan geçtiğini ve buğdaydan ekmeğe kadar ki işlemleri öğreneceğiz. Öncelikle üretici arkadaşlar yani çiftçiler ekmek yapımında kullanılan buğdayı yetiştirirler. Buğday tarladan makineler yardımı ile toplanarak un fabrikalarına gönderilir.

Un fabrikalarında değirmenler sayesinde buğday öğütülerek un haline getirilir. Buğdaydan elde edilen un ambalajlanarak ekmek fırınlarına doğru yola çıkar. Ekmek fırınlarında ki ustalar hamur yoğurma makinesinde un, tuz, maya ve su karıştırılarak bolca yoğrulur. Bu işlem karışımın hamur haline gelmesine kadar devam eder. Bir süre dinlendirilen hamur daha sonra ustalar tarafından ekmeklik hamur şeklinde kesilir.
ekmek
Hamur haldeki ekmekler fırına sürülerek pişirilir ve raflardaki yerini alır. Bizler ise fırınlara giderek ekmeklerimizi alırız ve soframıza getiririz.

Şimdi buğdayın ekmek haline gelmesine kadar geçen işlemleri şema halinde görelim.

(2) Yorum

  1. 10 üzerinden 10 100 üzerinden 100 harika ödevime yardımcı oldu oh be içim rahatladı kaç saattir arıyorum internetten bulamıyordum buldum teşekkürler ödevleri
    Bulamıycam diye çok korktum ama buldum yessss 🎉🎉🎉🎊🎊🎊🎊 teşekkürler ödevbul

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.