Ekvator nedir hangi ülkelerden geçer?

Ekvatorun tanımını yapacak olursak Yer kürenin tam ortasından geçtiği kabul edilen büyük bir çemberdir. Yer küre’nin ekvatorunun uzunluğu tam olarak 40076,4 km’dir. Ekvatorun enlemi 0 derecedir.Kuzey ve güney yarım küreleri birbirinden ayırır.

Ekvator dünyadaki bir noktayı belirlemede kullanılan koordinat sisteminin parçalarındandır. Çizgisel hızın en fazla olduğu yer ve aynı zamanda yer çekiminin en az olduğu yerdir. Ekvator boylamlarının birbirine olan uzaklığı 111 km dir. Ekvatorun kuzeyinde ve güneyinde bulunan yengeç ve oğlak dönenceleri ekvatoral bölgeler olarak kabul edilir.

ekv

Ekvator enlemi Güneş ışınlarını yılda iki kere tam dik açı ile alır. Bu durumda 21 Mart ve 23 Eylül durumları ortaya çıkar. Diğer günlerde ise güneş ışınları dike yakın açı ile alır. Üzerinde gece ve gündüz süreleri her gün eşittir. Çünkü aydınlanma dairesi her zaman ekvator çizgisini iki eşit parçaya bölmektedir. Tropikal bir iklime sahip olduğu için sürekli olarak yaz mevsimi yaşanır ve ayrıca bol miktarda yağış alır. Ekvatorun üzerinden geçtiği ülkeler şunlardır. Kolombiya, Ekvator, Brezilya, Maldivler, Endonezya, Uganda, Kenya, Somali, Gabon, Kongo, Demokratik Kongo Cumhuriyeti.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.