el çekmek deyiminin anlamı nedir

El çekmek veya eli ayağını çekmek deyimini sıklıkla duymuşsunuzdur. Bu yazımızda el çekmek deyiminin anlamını yakından inceleyeceğiz. El çekmek aslında bir iş yada olaydan fiilen uzaklaşmak anlamına gelmektedir. Mesela siz bir ortak ödev hazırlıyorsunuz. Arkadaşınızla yaşadığınız sorunlardan dolayı ödevi onunla yapmaktan vazgeçtiniz. Bu durumda siz ödevden elini çekti deyimine uygun bir konuma düşersiniz.

Eli ayağını çekmek deyimi ortak olunan, yada sıklıkla gidilip gelinen bir yere artık gidip gelinilmemesi yani uğranılmaması anlamına gelir. Örneğin sıklıkla gidip geldiğiniz bir cafe düşünün. Oraya artık gitmeyi bırakırsanız ve arkadaşlarınızdan birine orada buraya geliyor mu diye sorulduğunda artık elini ayağını çekti gelmez oldu derler. Her deyim gibi kullanımı çok güzel olan bu deyi hayatımızda sıklıkla kullanılır.

İnsanlar bu deyimi bazı alışkanlıklarını bıraktıklarında artık elimi ayağımı çektim herşeyi bıraktım gibi deyimler kullanırlar. Burada anlatılmak istenilen kişinin artık bu tip alışkanlıklarının olmadığı ve tasvip etmediğidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.