El sanatları ile ilgili kompozisyon

El sanatları farkında olmasak bile çevremizde sıkça bulunurlar. En bilindik el sanatları annelerimizin yaptığı oyalar, dantel işleridir. Günümüzde Anadolu’nun bir çok yerinde el sanatları sürdürülmektedir. Büyük şehirlerde yok olmaya yüz tutmuş kültürel mirasımız aslında çok güzel eserleri ortaya çıkarmaktadır.

Bildiğimiz el sanatlarından dokumacılık, oya, dantel ve örgü gibi örme nesneler en güzel örnekleridir.

Dantel-Oya: El sanatlarının en güzel ve en beğenilen örneklerindendir. Kişiye özgü olduğu için birçok model ve kavram ortaya çıkmaktadır. Annelerimiz yemenilerini süslemek için oya yaparlardı. Özellikle babanneler ve ananeler bu el sanatını en iyi bilenlerdir. Danteller ise masa örtüleri ve vitrinleri hala günümüzde süslemektedir.

Dokumacılık: Anadolu’da kilim dokumacılığı hala devam etmektedir. Eskiden evlerimizde el sanatı dokuma halılar kullanırdık ancak günümüzde ticaret amaçlı bu faaliyet sürdürülmektedir.

Örgü: Çorap, bere, eldiven, yelek gibi birçok kullanılabilen nesneler el sanatı eseridir. Çünkü birçok kişi hala kendileri ördükleri bu nesneleri kullanmaktadır. El emeği olduğu için diğerlerinden çok daha zarif ve güzeldir.

Sonuç olarak el sanatları hala Anadolunun çeşitli yörelerinde yaşatılmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.