Elektiriğin keşfedilmediği bir zamanda yaşıyor olsaydınız aydınlatma sorununu nasıl çözerdiniz

Geçmiş zamanda dünyada elektrik yoktu. Eğer bizde o dönemlerde yaşamış olsaydık elektrik olmadığı için aydınlatma sorunumuz olurdu. Bu dönemlerde yaşayan insanlar gibi bende aydınlatma sorununa çözüm arardım. O dönemlerde elektrik olmasa bile gaz yağı, kömür, odun gibi birçok yakılabilir madde bulunuyordu.

Ben bu maddeleri kullanarak geceleri büyük ateşler yakarak aydınlatmayı sağlardım. Gerçi eski insanlar bunu yapmış olsalar bile daha iyi bir fikir düşünemiyorum. Kalın sopalar ucuna sardığım bezleri gaz yağına bulayarak kalmış olduğum ev yada mağaraya meşaleler yaparak aydınlatma yapardım. Bu sayede karanlıktan kurtulur ve geceleride değerlendirebilirdim.

Ama elektriğin icadı gibi birşeyi düşünemezdim herhalde.

Bazı Notlar

Elektrik nedir?
Serbest haldeki elektronların bir noktaya doğru toplanarak oluşturduğu enerjiye elektrik denir.
Elektriği nerelerde kullanırız?
Evlerimizde, işyerlerimizde, sokaklar kısacası günlük hayatın her alanında elektriği kullanmaktayız. Elektrik günümüzde ençok kullanılan enerji türüdür. Aydınlatma, ısınma ve makinelerin çalışması için elektrikten faydalanırız.
Elektrik olmasaydı ne olurdu?
Hayatımızda elektrik olmasaydı insanoğlu bu kadar gelişemezdi. Çünkü yapmış olduğumuz birçok icat elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. Elektrik sayesinde bilimsel araştırmalarımızı yapıyor ve onu her alanda kullanıyoruz. İnsanlığın üretimi azalır ve karanlık bir dünyada yaşamak zorunda kalırdık

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.