elektriğin hayatımızdaki önemi nedir

Elektrik günümüzde önemli bir rol almaktadır. Hemen hemen birçok eşya ve araç elektrik ile çalışmakta hayatımızda önemli rol almaktadır. Etrafınıza bir bakın hangi heryerde herşeyde elektriği kullanıyoruz. Evimizdeki birçok araç gereç elektrik enerjisi ile çalışıyor.

Eğer elektrik olmasaydı nasıl bir yaşamımız olurdu? Herhalde binlerce yıl öncesi taş devrine dönerdik. Çünkü uçaklarımızda, arabalarımızda, evlerimizde her yerde elektrik enerjisine ihtiyaç duyuyoruz. Elektriksiz bir dünya düşünemeyecek gibiyiz. O olmadan neredeyse yaşayamayacağız gibi. Öyle ki ülkeler artık elektrik üretmek için onlarca çözüm buldular. Hatta bu enerji için savaşlar bile çıkıyor.

O kadar önemli oldu ki elektrik insanların su gibi yaşam kaynağı haline geldi. Geceleri dışarıya baktığınızda ışıl ışıl sokakları, parıldayan ev ışıklarını sanki ortalık gündüzmüş gibi görebilirsiniz.

Elektrik olmasaydı insanlar senelerce yıl geriye dönerdik. Evlerimizi bu kadar iyi yapamaz, karanlıkta yaşar, geceleri yaktığımız ateş yada gaz lambaları ile hayatımızı devam ettirirdik. Elektrikle çalışan makinalarımız olmadığı için üretim yapamazdık, gelişemezdik. Muhtemelen ilkel bir hayat yaşamaya devam ederdik.

Bu nedenle elektriğin hayatımızdaki yeri ve önemi bir hayli fazladır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.