Elektriğin olmadığı dönemlerde insanların günlük yaşantıları nasıldı?

Hayatımızın önemli bir parçası olan elektriğin geçmişi çokta eski değildir. Milyarlarca insan elektriksiz bir dönemde yaşadı ve hayatını bu dünyada sürdürdü. Elektriksiz bir hayatı bizler bugün düşünmek bile istemiyoruz. Çünkü çevremizde yer alan tüm araç ve gereçler elektrik enerjisi ile çalışmaktadır.

Şöyle bir düşündüğümüzde televizyon, bilgisayar ve cep telefonları ilk olarak aklımıza gelen elektrikli araçlardır. Yaşadığımız bir evdeki lambalar, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi hayatımızı kolaylaştıran araçlarda bu enerji ile çalışmaktadır.

Elektriksiz bir dönemde yaşayan insanlar nasıl hayatlarını sürdürdüler?

Bu kadar çok elektriğe bağımlı insanlar olarak bizden önceki dönemlerde yaşayan insanların nasıl hayatlarını sürdürdüklerini düşünmeden edemiyoruz. Tabi ki bugün kullandığımız birçok aracın benzerini onlarda kullanmaktaydı. Örneğin lambalar yerine meşale ve gaz lambaları ile aydınlatma sağlıyorlardı.

Çok eski insanlar besinlerinin bozulmasını engellemek için gıdalarını ambalajlayarak mağara, toprak ve bal içine saklıyorlardı. Sonuç olarak kendilerince çözümler üretiyorlardı.

Muhtemelen bizim kadar vakit geçirecek eşyaları ve araçları yoktu. Ancak onları özel kılan bir şey vardı ki oda birbirleriyle daha çok vakit geçiyorlardı.

Dilerseniz eski insanlar mı mutlu yoksa biz mi bu konuya geçelim.

Tartışma konusu

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.