Elektrik enerjisinin kullanımı sırasında yaptığımız hatalar

Bu yazımızda elektrik enerjisinin kullanımı sırasında yaptığımız hatalardan örnekler vererek nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlatacağız.

Elektrik enerjisi bizlerin günlük hayatını kolaylaştıran en önemli faktörlerden bir tanesidir. Bu enerjiyi kullanırken yaptığımız bir çok hatalar vardır. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak.

Genel olarak her evde yüksek gelen elektrik faturalarından şikayetler vardır. Bunun için ne yapabiliriz.

İlk olarak evlerimizde aydınlatmada kullandığımız ampulleri tasarruflu ampullerle değiştirmemiz gerekmektedir. Hem daha uzun ömürlü hemde tasarruf sağlamaktadır.

Ütü, şofben, su ısıtıcı yani içerisinde rezistans olan tüm cihazları gerektiğinde ve akıllıca kullanmalıyız.

Çünkü evlerimizde en çok elektrik sarfiyatını sağlayan cihazlar bunlardır. Hatta yapabiliyorsak bu tür cihazları aynı anda da kullanmamaya özen göstermeliyiz. Yani ütü yaparken şofben açmamak gibi.

Televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi elektronik eşyalar alırken görüntüsünden çok ne kadar elektrik tükettiğine dikkat etmeliyiz. Bu cihazları seçerken buna dikkat edersek oldukça tasarruf sağlamış oluruz.

Elektrikli aletlerin kullanımı sırasında yaptığımız hatalardan bazıları da bizler için tehlike yaratabilecek durumlara sebebiyet verebilir.

Örnek olarak ıslak elle priz yada anahtarlara dokunmak, Saç kurutma makinesini banyoda ıslak şekilde kullanmak bizler için tehlike arz edebilecek durumlardandır. Bu şekilde kullanarak çarpılmalara maruz kalabiliriz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.