Elektrik kazalarını engellemek için hangi önlemler alınmalıdır?

Kazalar hayatımızda önemli bir yere sahip olan, kimi zaman yaralanmalara kimi zamanda ölümlere yol açabilen durumlardır.

Hiç bir kaza geliyorum demez. Hiç ummadığımız anlarda umulmadık yerlerde karşımıza çıkabilir. Kazaların bir çok çeşidi vardır.

Biz bugün konumuz olan elektrik kazalarının nedenlerini ve bu kazaları engellemek için neler yapılabileceğini anlatmaya çalışacağız.

Genelde elektrik kazaları diğer kazalarda da olduğu gibi istem dışı oluşan kazalardır. Başlıca sebeplerinden bir tanesi de dikkatsizliktir.

Türk toplumunda en büyük kazalar bana bir şey olmaz felsefesiyle yola çıkan işinin ehli olan insanların başına gelir. Nedeni ise kendine olan özgüvenlerinin fazla olmasındandır.

Elektrik kazaları diğer kazalara benzemez. Belki diğerlerinde kurtulma şansımız vardır ama elektrik kazalarında bu durum oldukça azdır. Peki kazaları önlemek için neler yapabiliriz.

Evlerimizde yada işyerlerimizde oluşan arızalarda olaya bilinçsizce kendimiz yaklaşmamalıyız. Bu işte ustalaşmış kişiler çağrılarak arızalar giderilmelidir.

Elektrik işinde uğraşan kişiler arızalı olan bölgedeki elektriği keserek ve enerjiyi kestikleri bölgeye ikaz yada uyarıcı levhalar asarak başka bir kişinin yanlışlıkla kapatılan enerjiyi açmasını engellemesi gerekir. Bu şekilde arızaya güvenli bir şekilde müdahale etmelidirler.

Evlerimizdeki, iş yerlerimizdeki elektrik panolarının yıllık bakımları yaptırılmalıdır. Arızalı olan parçalar değiştirilmeli ve topraklama ölçümleri yapılmalıdır. Bu şekilde çarpılma riski biraz olsun azaltılmış olunur.

Bu işlerle uğraşan kişiler koruyucu elbiseler, ayakkabılar yada eldivenler kullanarak çarpılma riskini ortadan kaldırabilirler.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.