elektrik tellerinin üstündeki kuşları neden elektrik çarpmaz?

Elektrik tellerinin üstüne konan kuşları hiçbir şekilde elektrik çarpmaz. Dikkat edin ki kuşlar sürekli elektrik telleri üzerinde durmaktadırlar. Peki biz insanlar elektrik akımına kapılırken kuşları neden elektrik çarpmaz gelin birlikte öğrenelim.

Elektrik akımı her zaman en kolay yoldan ilerler. Örneğin bizler ayaklarımız su içindeyken elektrik teline dokunursak elektrik akımı kolay yol olan bizi seçerek bizim üzerimizden suya, oradan toprağa gider ve bizde elektrik akımına tutuluruz.

Ancak kuşlarda bu durum söz konusu değildir. Çünkü kuşlar topraklanmışlardır. Topraklama elektrik akımının geçmemesini sağlar. Elektrik akımına direnç gösteren kuşlar üzerinden gitmeyen elektrik daha kolay yol olan teli tercih eder ve yoluna devam eder. Ancak kuş elektrik tellerinde gezerken elektrik direğine dokunursa elektrik kendine kolay bir yol bulmuş olur ve kuşu öldürür.

Sonuç olarak kuşlarda normalde elektrik akımına tutulur fakat elektriği toprağa iletecek bir işlem meydana gelmelidir. Aksi halde hiçbir şekilde elektrik kuşları çarpmaz. Bu nedenle kuşlar elektrik tellerinde otururken kuşlar çarpılmazlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.