Elektrikle ilgili çalışmalar yapan bilim adamları hakkında bilgiler

Bizlerin bu günkü hayatında büyük öneme sahip olan elektriğin üzerinde çalışmalar yapan bilim adamlarının hayatlarını ve yapmış olduğu çalışmalardan bazılarını inceleyelim.

Andre Marie Ampere: 20 Ocak 1775 yılında Fransa’ nın Lyon şehrinde dünyaya gelmiştir. Elektromanyetizmayı ilk bulan kişilerin başında gelir. Hatta elektrik akımı birimi olan Amper’ e onun ismi verilmiştir.

Elektrik ile manyetizma arasındaki ilişkiyle elektromanyetizma bilimi ile çok yakından ilgilenmekteydi. 11 Eylül 1820’de Örsted’in, Volta akımına maruz kalan bir iğnenin manyetikleştiğini keşfederek öğrendi. 10 Haziran 1836 yılında ölen Franzız fizikçinin çalışmaları ölümünden 45 yıl sonra resmen tanınmaya başlanmıştır.

Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta: 18 Şubat 1745 yılında İtalya da dünyaya gelmiştir. Tarih 1800 yılını gösterdiğinde yaptığı ilk pile ilişkin ayrıntıları yayınladı.

Alessandro Volta pili belirli çözeltiler ile metal elektrotlar arasındaki kimyasal tepkimeden yararlanma yoluyla elektrik üretiyordu. John Frederick Daniell gibi farklı bilim adamları, elektrot yapımında başka gereçler kullanarak Volta’nın tasarlamış olduğu pili geliştirdiler. Günümüzde kullanılan piller de aynı temel tasarıma dayanmakta fakat yapımlarında modern gereçler kullanılmaktadır. Alessandro Volta 5 Mart 1827 yılında ölmüştür.

George Simon Ohm: 16 Mart 1789 yılında Almanya da doğmuştur. Ohm kanunu olarak bilinen, bir telden geçen akımın, geçtiği alanla doğru orantılı ve uzunluğuyla ters orantılı olduğunu tesbit ederek gerilim, akım ve direnç arasında ki bağlantıyı bulmuştur. 6 Temmuz 1854 yılında ölmüştür. Ölümünden yaklaşık otuz yıl sonra adı direnç birimine verilerek onurlandırılmıştır.

Alexander Graham Bell: 3 Mart 1847 yılında İskoçya da dünyaya gelmiştir. 1876 yılında yapmış olduğu telefonun icadı sayesinde günümüzde en çok kullanılan araçlardan biri olan telefonu insanlığa hediye etmiştir. 2 Ağustos 1922 yılında Kanada da vefat etmiştir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.