elektrikler kesildiğinde neden muma ihtiyaç duyarız?

Hayatımızda elektrik o kadar önemli bir yer tutuyor ki bu kadarı da pes dedirtiyor. Evlerimizde elektrikler kesildiğinde adeta hayat durmuş sanıyoruz. Genellikle geceleri elektrik kesildiğinde muma ihtiyaç duyarız. Peki neden?

Biz insanlar sosyal varlıklarız. Bu nedenle geceleri vakit geçirmek isteriz. Birbirimizle sohbet etmek ve çevremizi görmek isteriz. Eğer elektrikler kesilirse karanlık bir ortamda kalırız. Bu nedenle aydınlatmayı sağlamak için mum yakar ve odamızın bir köşesine koyarız. Böylece çevremizi az çok görebiliriz. Elbette ki elektik kadar iyi bir aydınlatma yapmaz ama işimizi görür.

Bundan sonrası ödev değil kişisel yorumdur.

Evimizde kullandığımız her araç elektrikle çalışıyor. Bizlerde bu cihazlara bağlı yaşıyoruz. Evimizde televizyon izleyerek, bilgisayar yada cep telefonu ile takılarak vakit geçiriyoruz. O kadar çok alışmışız ki elektrikli araçlara birbirimizle sohbet bile edemiyoruz.

mum

Yapay bir ışık kaynağı olan mum evimizi aydınlatır.

İşte elektriklerin geceleri kesildiği durumlarda evimizde mum yakarak tüm aile bir odada toplanırız. Daha sonra hoş sohbetler edilir eskisi gibi güzel dakikalar yaşarız. Birbirimizle ne zamandır sohbet etmediğimizi fark ederiz. Gölge oyunları oynar eğleniriz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.