Elektrikli Tramvayların Seferden Kaldırılmasından Sonra Hangi Ulaşım Araçları Kullanılmıştır

Elektrikli tramvaylar bir dönem ülkemizde çokça kullanılmışlardır. Bu tramvayların seferden kaldırılmasından sonra ulaşım aracı olarak otobüsler kullanılmaya başlamıştır. Elektrikli tramvaylar yükün ağır olması veya yokuş yukarı hareket etmesi durumunda sorunlar yaratabiliyor yolcuları taşıyamıyordu. Bu nedenle bunların kaldırılması gündeme geldi.

Artan hızlı nüfus toplu taşıma araçlarını daha da önemli bir hale getirdi. Bu durumda tramvaylar yetersiz geliyor ve yolcuları taşıyamıyordu. Özellikle 1978’li yıllardan sonra İstanbul gibi büyük şehirlerde elektrikli tramvayların yerlerini otobüsler, körüklü otobüsler almaya başladı.

Bu otobüsler hem daha çok yolcu taşıyabiliyor hemde yokuş yukarı bile yolcuları götürebiliyordu. Bu nedenle hızlı bir şekilde otobüs kullanımı yaygınlaştı. Günümüzde de otobüsler toplu taşıma araçları arasında ilk sırayı almaktadır. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte elektrikli tramvaylarda yeniden popüler olmaya başladı. Özellikle büyük şehirlerde kısa mesafeli ulaşımlarda elektrikli tramvaylar kullanılmaktadır.

Bursa, İstanbul, Eskişehir gibi şehirlerde elektrikli tramvayları görebilirsiniz.

Elektrikli tramvay nedir?

Raylar üzerinde hareket eden ve yolcuların taşınmasında kullanılan tren benzeri toplu taşıma aracıdır. Bu tramvaylar hem zemin geçit üzerine kurulup sokak ve caddelere döşenebilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.