Elektriksiz bir yaşam?

Yakın zamanda ülkemiz genelinde yaşanan elektrik kesintisi ile birlikte akıllara şu soru geldi. Elektriksiz bir yaşam nasıl olurdu? Acaba zamanla elektrik üreten kaynaklarımız tükenebilir mi? O kadar elektriğe bağımlı bir hayat sürüyoruz ki bu sorular gündemin ortasına oturdu.

Elektriksiz bir yaşam sizce nasıl olurdu?

Elektrik olmadığında çok açık bir gerçeği görme fırsat buldum. Sokaklar insanlarla doluydu. Evde bilgisayar, telefon ve internetten uzak kalan herkes kendini dışarıya atmış ve nefes almıştı. İnsanlar birbirleri ile sohbet ediyor ve gülümsüyorlardı. Bunlar elektriksiz yaşamın insanın sosyal yaşamına katkılarıydı.

Ancak birçok olumsuzlukta birlikte gelmişti. Ulaşımda metrobüs ve trenlerin durması, trafiğin alt üst olması, sanayide üretimin durma noktasına gelmesi sadece bunlardan bir kaçı.

Herhalde bu sorumuzun cevabı oldukça açık ve net. Elektriğin olmadığı bir hayat insanlar için daha mutlu ve huzurlu olurdu. Yalnız sahibi olmak istediğimiz araç ve gereçlerin üretimi güç olduğu için çok pahalı olur herkes sahibi olamazdı. Sosyal faliyetlerimiz bir hayli askıya alınırdı. Ulaşım sorunları insanların en büyük derdi olabilirdi.

Ama bence yine de güzel olabilirdi.

elektrik-gunluk-hayatta-kullanimi

Elektrik üreten kaynaklarımız tükenebilir mi?

Bu dünyada herşeyin tükenip biteceğine inanırım. Bu nedenle elektrik üreten kaynaklarımız olan barajlar, doğal gaz, kömür gibi tüm kaynaklarımız günün birinde sona erebilir. Bildiğiniz gibi hidroelektrik santrallerinde sudan, termik santrallerde doğal gazdan, ve bazı santrallerde ise kömür gibi yakıtlardan elektrik üretiyoruz.

Bunlar doğada yer alan etmenler olduğu için bir gün kaynaklarımızın tükenmesi mutlaka söz konusu olabilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.