Elektrikten korunmak için yalıtkanlardan nasıl faydalanır?

Elektrik günlük hayatımızda önemli bir yere sahip olan ve bizlerin hayatını kolaylaştırmak için yapılan en büyük icatlardan bir tanesidir. Elektriği evlerimizde iş yerlerimiz de gece gündüz demeden kullanmaktayız. Fakat kullanırken dikkat etmemiz gereken önemli noktalar vardır.

Kullanılan elektrik kabloları iletken maddelerden yapıldığı için temas halinde insanı çarpmaması için üzerine plastik yalıtkan maddelerle kaplanır. Bu sayede kablolara temas etsek bile elektrik insanı çarpmaz. Aynı şekilde bu yalıtkan madde sayesinde binalarda duvarların içinede kablolar gömülerek tesisatlar döşenir. Hiç bir şekilde binada kaçak elektrik oluşmaz.

Ayrıca evlerimizdeki prizlerin ve anahtarların üzerlerinde plastik yalıtkan kaplamalarla kaplanmıştır. Bu sayede aydınlatmaları açıp kapatırken elektrik bize zarar veremez.

Yüksek gerilim hatlarında çalışan insanların kullandığı yalıtkan eldivenler, elektrikçiler için üretilmiş özel ayakkabılar da yalıtkan malzemelerden yapılmıştır. Bu koruyucu önlemler alınıp elektrikle temas edilse bile elektrik insana zarar veremez.

Görüldüğü gibi elektrik akımı yalıtkanlar sayesinde insanların hayatını kolaylaştırmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.