Elli yıl sonra kitapların insan hayatındaki yerini anlatan deneme

Kitap insanların en büyük dostu ve en önemli bilgi kaynağıdır. Günümüzde birçok bilgiyi kitaplardan öğrenirken, farklı duyguları onları okurken yaşarken bundan 50 yıl sonra kitapların insan hayatındaki yerini düşünmeden edemiyor insan.

Günümüzde internet yazılı ve görsel basının yerini alırken e kitaplarda giderek yaygınlaşmakta. Artık bilgiyi öğrenmek ve bir sanat eseri olan kitapları okumak yerine internette vakit geçirir olduk. Gelişmiş birçok ülkede yıllık kitap okuma ortamalası 8-10 iken ülkemizde bu oran zaten 1 bile değil.

Peki gelecekte ne olacak? İnsanlar bundan elli yıl sonra kitapları artık hiç okumayacaklar mı? Ne yazık ki teknolojik gelişmeler bu yönde hızla ilerliyor. İnternet ortamında dağıtılan ve okunan kitapların sayısı hızla artıyor. Neden internet? Maliyetin düşük olması, kolay ulaşılabilir olması gibi birçok unsur bilgi ve kitap için insanları buraya çekiyor.

Gelecekte kitap basımının durması, gazete ve dergilerin tıpkı kitaplar gibi sanal ortamda yer alması söz konusu olabilir. Hatta çok daha uzun süreler sonra kitaplar artık müzelerde sergilenebilir hale gelebilir. Oysa ki kitap dediğiniz elinize alabilmeli sayfalarını çevirdiğinizde muhteşem kokusunu aldığınız bir bilgi ağacıdır.

Kitapların ortadan kalkmasıyla farkında olmasak bile insanoğlu en büyük zevklerinden birini kaybedecek. Bugünleri yaşayan bizler hala kitap okuma şansına sahip olduğumuz için talihli bile sayılabiliriz. İlerleyen zamanda ya bizim çocuklarımız, torunlarımız kitapsız bir dünyada nasıl yaşayacaklar?

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.