elmas çıkarılan ülkelerde görülen sosyal politik ve ekonomik etkiler

Dünya üzerinde elmas genel olarak Afrika ülkelerinde yoğun olarak çıkarılmaktadır. Bu yazımızda ise elmas çıkarılan ülkelerde görülen sosyal, politik ve ekonomik faaliyetleri yakından inceleyeceğiz. Afrika ülkeleri bilmiş olduğunu gibi yoksul ülkelerden oluşmaktadır.

Elmas çıkarılan ülkelerdeki sosyal etkiler

Afrika ülkelerinde çıkarılan elmas ne yazık ki sömürgeci ülkeler tarafından düşük maliyetlerle çıkartılan ülke elinden alınmaktadır. Bu nedenle halk yoksulluk içinde yaşarken sosyal hayatları yok denecek kadar azdır. Elmas çıkarılan ülkelerde insanların yokluklarına mutlu olması ise değişik bir durumdur.

elmas çıkarma

Afrikada elmas çıkaran bir köle işçi


Elmas çıkarılan ülkelerde ekonomik etkiler

Bu ülkelerde ekonomik faaliyetler yok denecek kadar azdır. Çıkarılan elmas halka hiçbir fayda etmezken sadece elmasın çıkarılmasında çalışan kimseler çok ama çok düşük maliyetlerle çalıştırılmaktadır. Onlarda ancak karınlarını doyurabilmektedir. Ülke ekonomisi büyük bir kayıp yaşarken sadece belli başlı kimseler elmasın nimetlerinden faydalanır.

Elmas çıkarılan ülkelerde politik etkiler

Bu ülkelerde politika genel olarak monarşi yani tek kişilik yönetim ile gerçekleşmektedir. Aynı bizim Osmanlı döneminde padişahlık sistemi ile yönetilmemiz gibi.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.