Emeksiz yemek olmaz atasözünün anlamı nedir ?

Emeksiz yemek olmaz atasözü ile ilgili kompozisyon yazımızda bu atasözünün anlam ve önemini inceleyeceğiz. Bu özlü sözde anlatılmak istenilen birşeylere sahip olmak yada kazanmak için bir emeğin verilmesi gerektiğidir. Günlük hayatımızda yemek yeme ihtiyacı duyarız. Örneğin evimizde akşam yemeği için annemiz hummalı bir çalışma yapar ve soframıza yemeği getirir.

Aynı şekilde bu yemeğin malzemelerinin evimize gelmesi için anne ve babamız çalışarak para kazanmak zorundadır. Çünkü tükkettiğimiz besinlerin tümünün bir maliyeti vardır. Maliyeti karşılamak için ise çalışmamız bir şekilde para kazanmamız gerekir.

Soframızda yemeğe oturduğumuzda bile yemeği tabağımızdan kaşıkla alıp ağzımıza götürürüz. Ağzımızda çiğnedikten sonra yutarız ve karnımızı doyururuz. Gördüğünüz gibi yemeğin masaya konmasından sonra bir emek vermek zorundayız. Hayatımız hep böyledir. Emek vermeliyiz ki karşılığını alabilelim.

Örneğin bir öğrenci düşünelim. Derslerinde başarılı olabilmesi için bu öğrencinin dersini iyi dinleyip evde de bir güzel çalışması gerekir. Gördüğünüz gibi öğrencinin çalışması gerektiğinden bahsettik. Hayatımızdaki her noktada emeğe ihtiyacımız vardır. Zaten emek nedeniyle herşeyin kıymetini bilir yada zevk alırız.

Herşeye emeksiz sahip olduğunuzu düşünürsek hiç birşeyin kıymetinin olmadığını ve hayatımızın anlamsız olabileceğini farkedersiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.