emeksiz yemek olmaz işleyen demir ışıldar sözleriyle anlatılmak istenilen temel düşünce

Emeksiz yemek olmaz, yazın başı kaynamayanın kışın aşı kaynamaz ve işleyen demir ışıldar sözleriyle anlatılmak istenilen temel düşünce nedir? Bu sözlerle anlatılmak istenilen gerçek çalışmamız gerektiğidir. Hayatın çalışmadan kazanılmayacağını ve bir işin sonuca varması için emek vermek gerektiği açık ve net olarak anlatılmaktadır. İşleyen demir ışıldar derken çalışmanın önemine ve çalışkan insanın toplum tarafından parmakla gösterilen örnek kişi olduğuna dair vurgu yapılır.

Hepimizin bildiği bir hikaye vardır. Karınca ile Ağustos böceği. Yaz aylarında çok sıkı bir şekilde çalışan karınca Ağustos böceğinin yatarak emek vermeden eğlenmesine aldırış etmemiş ve çalışmaya devam etmiştir. Yaz ayları hızlı bir şekilde geçerken kış ayları gelmiş ve Ağustos böceği yuvasına yiyecek taşımadığı için aç kalmış ve karıncanın yuvasına giderek ondan yiyecek istemiştir.

Bu kısa hikayede emeksiz yemek olmaz, işleyen demir ışıldar ve yazın başı kaynamayanın kışın aşı kaynamaz ile anlatılmak istenileni anlatmıştır. Sonuç olarak nasıl ki çiftçiler yaz aylarında hasat döneminde yoğun bir şekilde çalışarak kışa hazırlık yaparlar. Büyük emekler veren çiftçiler verdiği emeklerin karşılığını kışı bol ve bereketli bir şekilde geçirirler.

Bu nedenle toplumsal yaşamımızda emek vererek para kazanmalı ve ailemize bakmalıyız. Bizler yazın sıcağından bunalmadan kışın soğuna aldırmadan çalışmak zorunda olduğumuzu unutmamalı ve çalışmaya devam etmeliyiz. Zaten insanların sosyal hayatları olması için haftasonları tatil yapılmış ve senelik izinler verilmiştir. Normal iş günlerinde çalışma hayatımıza devam ederek geleceğimizi güvence altına almamız gerekir.

Bu sözlerle anlatılmak istenilen temel düşünce çalışmaktır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.