emniyet kemeri takmanın önemiyle ilgili hikaye

Emniyet kemeri takmak oldukça önemlidir. Lakin toplumumuz bunun hala farkında değil. Bu nedenle emniyet kemeri takmanın önemi ile ilgili hikaye yazmaya karar verdik. Şimdi hikayemize başlayalım.

Sedatın Acelesi

Sedat ve ailesi yarın sabah erkenden pikniğe gideceklerdi. Akşamdan eşyalarını hazırlayan Sedat erkenden yatağına giderek sabahın olması için uyumaya karar verdi. Yatağına uzanan ve uykuya dalan küçük çocuk sabahın erken saatinde büyük bir heyecanla uyandı. En sevdiği oyuncaklarını koyduğu çantasını yanına alarak anne ve babasının yanına gitti. Anne ve babasının eşyaları arabaya yüklediğini görünce koşarak yanlarına gitti. Kendi çantasını da arabaya koyan Sedat daha sonra ailesi ile kahvaltı yaptı.

Kahvaltı sonrası arabaya binen aile bireyleri yolculuğa koyuldu. Sedat arka koltukta annesi ile otururken arabayı dikkatlice inceledi. Farkettiki babası kendisini kayışa benzer birşeyle bağlamıştı. Hemen merakla sordu. -Baba bu nedir?
emniyet kemeri
Sedatın babası başladı anlatmaya. Bak oğlum bunun adı emniyet kemeridir. İnsanların can güvenliğini sağlamak ve kazalardan korunması için yapılmış en önemli buluştur. Eğer biz bir kaza yapsak kazanın şiddetiyle ben arabanın camından dışarı fırlarım yada kafamı sağa sola vururum. Fakat bu kemer sayesinde kazalarda yaralanmalar oldukça azdır. Sedat demek öyle baba peki neden bizim arabamızın arka koltuklarında bundan yok diye sorunca babası cevap veremedi.

Annesi biraz gülerek biraz üzülerek Sedatçım bizim arabamız biraz eski ama artık yeni arabaların tümünde arka koltukta emniyet kemerleri, küçük bebekler için özel koltuklar var. Devletimiz can güvenliği için buna çok dikkat ediyor dedi.
Sedat bu açıklamadan sonra emniyet kemeri takmanın önemini çok iyi anladı.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.