Enderunda mı yoksa medresede mi okumak isterdiniz? Neden?

Eğer ben Osmanlı Devleti zamanında yaşayan bir kişi olsaydım Enderun’da eğitim almak isterdim. Enderun saray içinde kurulan devlet adamlarının yetiştirildiği bir eğitim yeridir. Medrese ise halka hitap eden ancak aynı kalitede eğitim veren, öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayan kurumlardır.

Enderunu seçmemdeki en büyük neden eğitim ve öğretim programının saray işleri, el sanatları, din, sosyal bilimler, beden eğitimi ve fen bilimleri gibi geniş bir yelpazeye sahip olmasıdır. Medreselerde ise bu kadar geniş bir eğitim alanı bulunmuyordu.

Osmanlı Devletinde Enderun eğitim mektebi

Enderunda eğitim

Esas gerekçem ise Enderunda başarılı bir öğrenci olursam devlet yönetiminde bir yerlere gelebilirim. Çünkü Osmanlı Devletinde birçok başarılı isim Devlet yönetiminde söz sahibi olmuştur. Örneğin Sokullu Mehmet Paşa bunlardan en bilinenidir.

Enderun ve medresenin hangi eğitim kurumlarımızla benzerlikleri vardır?

Tabi ki Ortaöğretim ile benzerlikleri var. Sonuçta Sosyal bilgiler, fen bilimleri, el sanatları gibi birçok derste eğitim veriyorlar.

Sizce bu kurumlarda yetişenler hangi işleri yapabilir? Listeleyiniz.

Buradan mezun olan öğrenciler devlet adamı olabildikleri gibi medreselerde ve enderunlarda eğitmen olabilirler. Bu şekilde Osmanlının her noktasına ilmi götürebilirler.

 

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.