enerji kaynakları nasıl verimli kullanılır

Günümüzde enerji en önemli unsurların başında gelmektedir. Enerji bakımından dışa bağımlı bir ülke olan yurdumuz bu nedenle enerjisini verimli bir şekilde kullanmak zorundadır. Her yıl milyarlarca dolar dövizimizi dış ülkelere vermekteyiz. Bu nedenle daha dikkatli ve özenli bir şekilde kullanmamız gerekir.

1-Barajlar: Yurdumuzun her köşesinde barajlar mevcuttur. Barajlar üzerlerine kurulan elektrik santralleri sayesinde elektrik üretebilirler. Bu nedenle ülkemizin baraj inşaatına önem vermesi, gerekir.

2-Hidroelektrik Santralleri: Barajlar gibi dereler ve akarsular üzerine kurulabilen elektrik üreten santrallerdir. Bu santraller yüksek miktarda enerji üretirler. Bu nedenle bu santrallerin üretimine ağırlık verilmelidir.

3-Nükleer santraller: Dünyanın birçok ülkesinde kullanılan en iyi enerji üretme tekniğidir. Ülkemizde henüz bulunmasa da yakın zamanda kurulması planlanan bir enerji üretme tekniğidir.

4-Petrol ürünleri: Bize komşu olan tüm ülkelerde petrol çıkarılsa da henüz bizim ülkemizde yeterince petrol çıkartılamıyor. Bu nedenle araştırma çalışmaları arttırılmalıdır.

5-Doğalgaz: Ülkemizde az miktarda doğalgaz çıkartılmaktadır. Bu nedenle dışarıya bağımlıyız. Evlerimizde doğalgaz kullanımını en aza indirmeli ve evleri en iyi şekilde güneş alacak şekilde inşa edilmesine önem vermeliyiz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.