Enerji Tasarrufunun Önemi Kompozisyon

Ülkemizde her yıl 11-18 Ocak tarihleri arası Enerji Tasarrufu Haftası olarak kutlanmaktadır. Dünyada ve ülkemizde bilinçsiz olarak tüketilen enerjinin önüne geçmek ve buna dikkat çekmek için her yıl etkinlikler yapılmaktadır. Bu hafta içerisinde yurdun birçok kesiminde etkinlikler yapılır, paneller düzenlenir.

Eğitim kurumları ve okullarda enerji tasarrufuna dair bilgilendirici etkinlikler düzenlenir. İş yapabilme gücü olarak tanımlayabileceğimiz enerji durum ve hareket enerjisi olarak iki gruba ayrılır. Durum enerjisi adından da anlaşılabileceği gibi cismin bulunduğu durum nedeniyle sahip olduğu enerji türüdür. Hareket enerjisi ise cismin hareketi ile birlikte kazandığı enerji türüdür.
enerji
Günümüzde en çok kullanılan enerji türleri güneş, elektrik, petrol, doğal gaz  ve sudur. Bu enerji türleri sayesinde çeşitli makine ve araçlar çalışmakta ve insanlara iş kolaylıkları sağlanmaktadır. Günümüzde enerji türleri ülkeler için artık küresel güç olmuştur. Zira enerji üretimi ve tüketimi ülkelerin ekonomisi ve geleceği açısından çok önemlidir.

Enerji tasarrufu ise ancak belirli miktardaki enerjinin ihtiyaç kadarıyla belirli oranda tüketilmesi olayıdır. Bunu anlatmak için her yıl enerji tasarrufu haftası kutlanır.

Enerjiyi verimli kullanmak ve tasarruf etmek

Bu ancak insanların bilinçlenmesi ve enerjinin bir tükenebilir kaynak olduğunu anlaması ile mümkün olur. Bunun için ise dünyanın bilinçlenmesi gerekir. Farkında olmasak bile her birimiz enerjinin gereksiz bir şekilde kullanılmasına neden oluruz.

Öyle ki evlerimizde, iş yerlerimizde boşuna tüketilen elektrik, doğalgaz ve su gibi kaynaklar vardır. Örneğin doğal gaz kombilerinin bakımsız olması ve temizlenmemesi daha fazla yakıt kullanılmasına neden olur. Böylece bizlerde gereksiz harcama yapmış oluruz.

Bireyler tasarruf yapmakdıkları için ekonomik olarak zorluklarla karşılaşırken bunun çevremize de kötü etkiler bırakmasına sebep olmaktadırlar.

Boş yere harcanan enerji geleceğimizden çalınan bir parçadır. Gereksiz olarak harcadığımız enerji ücretleri önce ailenin, sonra ülkenin kalkınması için büyük kayıplardır.

Bu konuyu okuduktan sonra kendinize şu soruları sorunuz

  1. Enerji tasarrufu yapmaya özen gösteriyor muyum?
  2. Enerji kaynakları olan su, elektrik ve doğal gazda daha az fatura ödeyebilir miyim?
  3. Çocuklarım ve ailemdeki bireylere enerji tasarrufu konusunda örnek oluyor muyum?
  4. Enerjinin tükenebilir bir kaynak olduğunun farkında mıyım?

Bu sorulara doğru cevaplar verebiliyorsanız ve bu cevaplar sizi mutlu ediyorsa tebrik ederiz. Enerjiyi koruyan, tasarruf eden ve dünyayı seven birisisin!

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.