Erime ısı alma katı donma ısı verme sıcaklık sıvı kelimeleriyle ilgili öykü

Fen ve Teknoloji öğretmenimiz erime ısı alma katı donma ısı verme sıcaklık sıvı kelimeleriyle ilgili öykü yazmamızı istedi. Bende yazdığım öyküyü sizlerle paylaşmak istedim. Bir kaç yerini değiştirerek yazarsanız hepimizin ödevi aynı olmaz arkadaşlar.

Soğuk kış günleri

Yaşadığımız köyde kış ayları oldukça sert ve soğuk geçerdi. Sularımız sürekli donardı ve babamla ben su borularını kaplayan buzları eritmek için ateşler yakardık. Boruların altına yaktığımız ateş ısı verdiği buzları eritirdi. Buzların erimesi hep ilgimi çekerdi. Babama her soruşumda buzlar ısıyı alarak eridi büyüyünce öğreneceksin derdi.

Kış ayları oldukça sıkıcı geçiyordu benim için. Dışarısını kaplayan kar ve buz nedeniyle arkadaşlarımla oynayamıyor evde oynamak zorunda kalıyordu. Evin içinde top oynamamıza çok kızardı annem. Katı mı katı oldukça sert bir topum vardı. Dışarıda onunla oynamayı çok özlemiştim.

Bahar aylarının gelmesi ve sıcaklıkların artması ile buzlar eriyerek sıvı su yani bildiğimiz suya dönüşürdü. Her bahar bende ayrı bir coşku, ayrı bir sevinç yaratırdı.

(2) Yorum

  1. Ben o kadar düşündüm erime, donma ve kaynama olaylarının geçtiği fıkra bile uyduramadım. Aradığım ödevi burada buldum. Gerçekten çok şanslıyım. Buharlaşmaya daha farklı örnek vererek hikayeyi daha güzel bir hale getirebilirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.