Erkeklerin vücudundaki su oranı neden kadınlardan fazladır

Doğanın bir mucizesi mi demeli yoksa yaratılış farkları mı bilemedim. Erkeklerin vücut yapılarındaki su miktarı kadınların vücudundaki sudan daha fazladır.

Erkekler ve kadınların vücudu arasında birçok farklılıklar bulunur. Erkeklerin vücudunun %60-70′i sudan oluşur. Kadınlarda ise bu oran %50-60 civarıdır. Bu suyun üçte ikisi hücreler tarafından tutulur. Sadece üçte biri hücre dışı sıvıları oluşturur.

İnsan vücudu hücrelerden oluşur. İnsanda, kemik hücreleri birleşerek kemik dokusunu, kas hücreleri birleşerek kas dokusunu oluşturur. İnsan vücudunda bu şekilde oluşan kas, solunum, dolaşım, boşaltım, sindirim, sinir, üreme gibi sistemler de birleşerek canlı vücudunu oluştururlar.

İnsan vücudunda organlar, kan, kas, kemik, sinir, yağ, destek, salgı, epitel doku gibi çeşitli dokular bulunur. Erkeklerde bu dokular daha fazla olduğundan su ihtiyacı kadınlara oranla daha fazladır. Erkeklerde metabolizma daha hızlıdır. Alınan su vücutta daha çok kalır.

İnsan vücudunda bulunan su vücut sıcaklığını ayarlar, nefes almamızı sağlayarak, sindirim ve boşaltımda temel bir görev üstlenir, vücudun hareket etmesine yardımcı olur. insan vücudundaki su miktarının %10′u kaybedilirse bile insan için hayati bir tehlike oluşturmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.