Eşit ağırlıktaki ördek ve tavuktan hangisi yumuşak karda daha az batar? bu durumu nasıl açıklarız?

Öğretmenimiz sordu aynı ağırlıktaki tavuk ve ördekten hangisi yumuşak karda daha az batar? Bu durumu nasıl açıklarsınız dedi. Bu durumda ikisinin de aynı ağırlıkta olduğunu düşünürsek normalde her ikisininde aynı derinlikte batması gerekir. İkisi de iki ayağa sahipler fakat farkları ayaklarındaki yüzeylerdir. Ördeklerin ayakları palet şeklinde iken tavukların ayakları çok ince olup tırnak şeklinde küçük kemiklerden oluşur.

Bu durumda tavukların ayakları ince olduğu için daha derin kara batmaktadır. Ördeklerin ayakları ise geniş yüzeyli oldukları için onları alttan destekleyen kar yüzeyinin fazla olması nedeniyle az batar. Hatta tavuklar ve kuşlar kar üzerinde neredeyse yürüyemezler bile.

Bu soruyu daha önce kardeşime şu şekilde sormuşlardı. Kar ayakkabısı giyen bir adamın aynı ağırlıktaki kar ayakkabısı giymeyene göre daha az batmasının nedeni nedir?

Burada da iki adamın da kiloları eşit olduğu için batmalarındaki tek etken ayakkabı yüzeyleridir. Kar ayakkabısı giyen kişilerin karla temas ettikleri yüzey daha geniş oldukları için daha az batarlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.