Eski çağlardan beri insanlar yerleşmek için neden göl veya nehir kenarlarını seçmişlerdir?

İnsanlar geçmişten günümüze kadar göl ve nehir kenarlarını yada çeşitli su kaynaklarına ulaşabilecekleri alanları yerleşim alanı olarak seçmişlerdir. Bunun nedeni o zamanlarda sanayileşme gibi faaliyetlerin olmaması ve insanların sadece tarım, hayvancılık faaliyetleri ile uğraşmasıdır.

Tarım ve hayvancılığın yapılabilmesi için su kaynaklarına ihtiyaç duyulur. Eski insanlar özellikle Türk boyları bağcılık ve ipekçilik gibi alanlara yönelmişlerdir. Bağlarda üzüm yetiştirmek için ve hayvanlarını sulamak için su kaynaklarına ihtiyaç duymuşlar ve bu nedenle bu alanlara yakın yerlere yerleşmişlerdir.

Günümüzde biz su kaynaklarını evlerimize alt yapı sistemleri ile taşıdığımız için onları tam olarak anlamıyoruz. Fakat eğer bizimde böyle bir teknolojimiz olmasaydı bizde onlar gibi sulak yerlere yerleşirdik. Çünkü tüm canlılar suya ihtiyaç duyarlar.

Su kaynaklarının önemi bugünkünden çok daha fazlaydı. Çünkü herkes su kenarına yerleşmek istiyor ve bu alanlarda tarım, hayvancılık yapmak istiyordu. Bizse bugün tarımda, hayvancılıkta ve yerleşim alanlarına taşıma suyu kullanabiliyoruz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.