Eski çağlardan beri insanlar yerleşmek için neden göl veya nehir kenarlarını seçmişlerdir?

Geçmişten günümüze kadar su önemli bir kaynak olmuştur. Bu nedenle eski çağlardan bugüne kadar insanlar yerleşim yeri olarak su kaynaklarına yakın alanları tercih etmişler. Şimdiki zamanda döşediğimiz alt yapı sistemleri ile suyu evlerimize kadar getirebiliyor ve kullanıyoruz. Ancak eskiden insanların böyle bir teknolojileri yoktu.

İlk türk boylarını düşünecek olursak hayvancılık ile geçiniyorlardı. Hayvanlarını beslemek için yeşil otlaklara ve su kaynaklarına ihtiyaçları vardı. Bu nedenle obalarını hep göl yada nehir kenarlarına kurarak suyu kullandılar. Başka ülkelerin insanları da yine aynı şekilde tarım ve hayvancılık yapmak için su kaynaklarına yakın bölgeleri tercih ettiler.

Suyun başka bölgelere taşınması için sistemler geliştiğinde tamamen suyun dibine değilde belli mesafelerde yerleşim alanları kuruldu. Günümüzde de hala kurulan yerleşim yerleri ve şehirler beslenebileceği nehir ve göllere ihtiyaç duymaktadır. Ancak su kaynaklarının kirlenmesini engellemek için buralardan uzak alanlara yerleşim kurarız. Eski çağlara göre tek farkımız biz suyu alt yapı sistemleri ile birlikte evlerimize kadar getirebiliyoruz.

yerleşim

Resimde görüldüğü gibi yerleşim olarak bir dere kenarı tercih edilmiş.

Ama eski insanların böyle bir imkanı yoktu. Bu nedenle tarlalarını sulamak, hayvanlarının su ihtiyacını gidermek için su kaynaklarına yakın bölgeleri yerleşim alanı olarak seçtiler.

Ayrıca eski zamanlarda su medeniyeti ifade ediliyordu. Yapılan her şehrin ortasında medeniyetin sembolü olarak su çeşmeleri ve havuzları yer alırdı.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.