Eski medeniyetler gökle ilgili bilgiler nasıl toplamış olabilir?

Geçmişten günümüze gökyüzü insanların hep ilgisini çekmiştir. Eski medeniyetlerde bugünkü gibi kesinlikle gökle ilgili çeşitli incelemeler yapmıştır. Hatta kendi geleceklerinin ve ülkelerinin geleceklerinin gökyüzündeki yıldızlardan belli olacağını bile düşünmüşler.

Geçmişteki medeniyetler insanların yaşamlarının gökyüzündeki yıldızlarla ilgili olduğunu ve herkesin bir yıldızı olduğunu düşünmüşler. Bu inanç birçok toplumda hala vardır. Gökyüzünde bir yıldız kaydığında birinin hayatının sona erdiğine inanılır. Eski medeniylet yıldızların ve güneşin hareketlerini sürekli incelemişler ancak bunları tam olarak yorumlayamamışlardır.

Şu gerçek ki bundan yüzyıllar önce insanlar güneş tutulması ve ay tutulması gibi gök hareketlerini keşfetmişlerdir. Onların bu keşifleri o dönemlerde felaket haberi olarak düşünülmüş ve dünyanın sonu geldiği söylentileri ortaya çıkmıştır.

Mantık olarak düşünüldüğünde eski medeniyletler gökle ilgili yaptıkları araştırmalar ile güneşin sürekli aynı yerden doğup yine farklı bir noktadan batması ile yönleri keşfetmişlerdir. İkincisi ise gökteki yıldızların konumuna göre yön tayini yapmışlardır. Üçüncüsü ise onlar ay tutulması ve güneş tutulması gibi olayları takvimsel olarak belirlemişlerdir.

Son olarak ay tutulması ve güneş tutulması ile gel git olaylarının meydana geldiğini keşfetmişler.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.