Eski ve Yeni

Çevrenizde koruma altına alınmış tarihi evler ya da eşyalar var mı? Bunların neden korunma altına alındığını araştırınız.

Bizim oturduğumuz çevrede böyle bir yapı yok. Ama Bursa Cumalıkızık Köyü’nün koruma altında olduğunu gittimizde öğrendim. Çok eski yapılar olduğu ve kültürel bir miras olarak görüldüğü için koruma altına alınmışlar.

Müzelerden ve tarihi mekanlardan nasıl yararlanılır? Açıklayınız

Müzelerde yer alan eski yapılar ve eşyalar geçmişte yaşayan insanların neler kullandıklarını, nasıl bir yaşam sürdükleri hakkında bize bilgi verir. Tarihi mekanlar ise eski zamanlardaki yapılar hakkında bilgi verir.

eski ve yeni etkinliği

ÇALIŞALIM

İnsanlar neden müzelere giderler?

Geçmişte yaşayan insanların nasıl bir yaşam sürdükleri hakkında bilgi edinmek, tarihini öğrenmek için müzelere giderler.

Müzelerde, günlük hayatta kullandığımız hangi eşyaların benzerleri vardır?

Eskiden kullanılan kap ve kacaklar artık günümüzde yerini tabak ve tencerelere bırakmıştır. Kullanım amacı aynı olan bu eşyalar birbirlerine çok benzerler.

Müze ve tarihi mekanlara yaptığımız gezilerde neler öğrenebiliriz?

Eskiden yaşayan insanların hangi eşyaları kullandığı, nasıl bir yaşam sürdükleri hakkında bilgiler öğrenebiliriz.

Tarihi mekanlar neden korunmalıdır?

Çünkü bu mekanlar gelecek nesillere de bilgi verebilir. Sonraki nesiller atalarının nasıl bir yaşam sürdüklerini öğrenmek isteyeceklerdir. Onlara en güzel şekilde teslim etmeliyiz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.