eskiden kullanılan ölçü birimlerinin yarattığı sorunlar

Eskiden günümüzden çok farklı olarak değişik ölçü birimleri kullanılmaktaydı. Geçmişte kullanılan bu ölçü birimleri birçok sorunu beraberinde getiriyordu. Çünkü kullanılan bu birimler bölge, yöre ve kültüre göre farklılıklar göstermekteydi.

Dilerseniz geçmişte kullanılan ölçü birimlerinin yarattığı sorunları inceleyelim.

Kargaşa

Örneğin Ankara’da yaşayan bir vatandaş almış olduğu ürünü İzmir’de satmak istediğinde farklı ölçü birimi kullanıldığı için her iki taraf arasında sorunlar ortaya çıkıyordu. Çünkü Ankara’da almış olduğu ürünü arşın uzunluk birimiyle almıştı. İzmir’de ise satışlar karış cinsinden yapılıyordu.

Bu durum alıcı ve satıcı arasında büyük sorunlar ortaya çıkarıyordu. Hatta kullanılan arşın ölçü birimi kendi arasında iki sınıfa ayrılırdı.

-çarşı arşını
-imar arşını

Günümüzde kullanılan uzun ölçü birimlerine göre çarşı arşını 68 cm, imar arşını ise 75.8 cm uzunluğundadır.

ağırlık farkı

Bölgelerde farklı ağırlık birimleri kullanılması yine aynı kargaşa sorununu ortaya çıkarırdı. Dara ve okka yurt genelinde en çok kullanılan ağırlık birimleriydi. 1 okka 1282 grama eş değerdi. Tüccarların farklı yerlerde farklı ağırlık birimlerini kullanması alış verişlerde sıkıntıya neden oluyordu.

Geçmişte kullanılan ağırlık ve uzunluk birimleri ticarette sorunlara neden olduğu için ekonomik kalkınma önündeki en büyük engeldi. Bu sorunu gidermek için yurt genelinde standart ağırlık ve uzunluk birimlerine geçilmiştir.

Geçmişte kullanılan ölçü birimlerinin yarattığı sorunlar maddeler halinde;

  • Yöresel anlamdaki ölçü birimleri farkları ticaretin gelişmesine engel oldu. Dış ticaret gelişmedi.
  • Ülkede yaşayan bireyler ekonomik anlamda kalkınamadı.
  • Dış devletler ile olan uyum süreci sekteye uğradı.

Neyse ki günümüzde tüm dünya standartlarına uygun ölçü birimleri kullanılıyor. Bu sayede tüm dünya ile ticaret yapabiliyoruz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.