Eskiden

  1. Yaşadığınız çevrede yeni binalar yapılıyor, yeni yollar açılıyor mu?
  2. Yandaki resimler, aynı yerleşim yeriyle ilgilidir. Hangisi eski durumu, hangisi yeni durumu gösteriyor?
  3. Resimlerde değişmeyen yerler nerelerdir?
  4. Hayvanat bahçesinin kurulduğu yerde eskiden ne yapılıyormuş?
  5. Yerleşim biriminde yaşayan aile sayısının yıllara göre artmış olması, okul sayısının artmasında da etkili olmuş mudur?
  6. Bu yerleşim biriminde zaman içinde başka ne gibi değişimler yaşanmış olabilir?
  7. Yaşadığınız yerleşim biriminde zamanla neler değişmiş? Bu değişimin nedenleri neler olabilir?

Şimdi tüm bu soruların cevaplarına geçelim. Çalışma cevaplarını sayfa sonunda bulabilirsiniz.

Yaşadığınız çevrede yeni binalar yapılıyor, yeni yollar açılıyor mu? Sizce buna neden gerek duyuluyor?

Benim yaşadığım bölgede sürekli yeni binalar yapılıyor. Yeni yollar bu kadar çok açılmasa da binaların sürekli yapıldığını söyleyebilirim. Tek yada iki katlı binalar, eski binalar yıkılıyor yerlerine yeni ve çok katlı apartmanlar yapılıyor.

Bunun nedeni bölgemizin büyüyen ve gelişen bir yer olmasıdır. Yerleşim yeri olarak iyi imkanlar sağlayan bu bölge bu nedenle sürekli büyüyüp gelişmektedir. İnsanlar burada oturmak istiyor ve bu nedenle yeni binalar yapılıyor. Nüfus artınca da yol ihtiyaçları meydana geliyor.

Yandaki resimler, aynı yerleşim yeriyle ilgilidir. Hangisi eski durumu, hangisi yeni durumu gösteriyor?

Altta ki resim tabi ki eski durumu gösteriyor. Resmi incelediğinizde diğer resimdeki kadar çok bina yok ve tarım alanları bu resimde mevcut.

yerlesim

Resimlerde değişmeyen yerler nerelerdir?

İki resim arasında değişmeyen yerler banka, kütüphane, manav, kitapçı, postane gibi her toplumun ihtiyacı olan sosyal birimler olmuştur. Yerleşim alanının genişlemesi ile birlikte tarım alanları hayvanat bahçesi yada bina gibi alanlara dönüştürülmüştür.

Hayvanat bahçesinin kurulduğu yerde eskiden ne yapılıyormuş?

Hayvanat bahçesi gelişen yerleşim yerine sosyal tesis olarak kurulmuştur. Eskiden hayvanat bahçesinin bulunduğu alanda tarım yapılıyormuş.

Yerleşim biriminde yaşayan aile sayısının yıllara göre artmış olması, okul sayısının artmasında da etkili olmuş mudur?

Tabi ki yerleşim yerindeki aile sayısı artınca nüfus ve doğal olarak çocuk sayısı da artmıştır. Bu nedenle iki bölüm arasında okul sayısında artış görülmüştür.

Bu yerleşim biriminde zaman içinde başka ne gibi değişimler yaşanmış olabilir?

Artan nüfus ile birlikte daha çok bina yapılmış ve yeni yollar açılmış olabilir. Halkın ihtiyacı olan eczane, sağlık kuruluşu, camii gibi tesisler devlet tarafından yapılmıştır.

Yaşadığınız yerleşim birimlerinin eski ve yeni durumlarını gösteren resimler bulunuz. Bunları karşılaştırarak benzerlik ve farklılıkları belirleyip yazınız. Çalışmanızı sınıfınızda sergileyiniz.

Bunu yapmamızı istemedi öğretmen. Anne ve babanızdan bu konuda yardım alabilirsiniz.

Yaşadığınız yerleşim biriminde zamanla neler değişmiş? Bu değişimin nedenleri neler olabilir?

Benim yaşadığım çevrede ben tam olarak hatırlamasam da babamın anlattığına göre şuan okuduğum okul sonradan yapılmış. Ben daha küçük yaşlarda iken mahallemiz bu kadar kalabalık değilmiş. Zaman içerisinde daha çok bina yapılmış ve insanlar buraya yerleşmiş. Bu nedenle nüfus artmış sosyal tesislerin, yolların sayısında artış gözlenmiş.

yasadigimiz-bolge

eski-yeni

Farklılıkları incelediğimizde görüldüğü gibi boğaz köprüsü çevresine daha çok yerleşim yapılmış. 1973’lü yıllarda dağlar ve tepeler görülürken günümüzde her yer bina olmuş. 1973 yılında hiç trafik yok iken 2013 yılında araç sayısında artış olduğundan yoğun trafik görülüyor.

Bu ödevi yapan arkadaşlar bir sonraki ödevleri Oyunlarımız temasına buradan ulaşabilirler.Oyunlarımız bir önceki ödevleri olan İletişim Teknolojileri sorularına ise buradan ulaşabilirler. İletişim Teknlojileri

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.