Eskimolar iglo evlerinde mumla nasıl ısınıyorlar?

Eskimolar, sıcaklığın yaklaşık –70°C olduğu bölgelerde kardan yapılmış iglo denen evlerde yaşamaktadırlar. Eskimolar, bu evlerin içinde bir mum yakarak üşümeden yaşayabilmektedirler. Bunun nedeni ne olabilir?

Eskimolar yani kutuplarda yaşayan bu insanlar çok soğuk bir ortamda yaşamlarını sürdürüyorlar. Oturmuş oldukları evlerde bizim kullandığımız evlerden bir hayli farklı. Kendilerine kardan yapmış oldukları bu evlerde dışarıdaki soğuk havadan korunarak hiç üşümeden oturuyorlar.

Kutup bölgelerin hava sıcaklığı genellikle -70 derecelerde olmaktadır. Bu kadar soğuk bir ortamda soğuk havanın ürünü olan kar ile yapılmış bir evde oturmak bizlere çok saçma gelebilir. Ancak şöyle bir gerçek var ki kar kötü bir ısı iletkenidir. Yani kar bir yalıtkan maddedir.

Eskimoların yapmış olduğu iglo evleri mum ile ısınabilir.

Mum ışığı ile aydınlanan ve ısınan bir eskimo evi.

Eskimoların kardan yapmış oldukları bu evler ısının yayılmasını engellediği için yaktıkları küçücük bir mum ile evlerini ısıtabilirler. Çünkü kar bu ısıyı dışarıya vermez ve ortamda kalmasını sağlar. Bu nedenle eskimoların yapmış olduğu iglo evleri ısı yönünden oldukça konforludur.

Oysa ki bizlerin yapmış olduğu evler kapı, pencere gibi çeşitli alanlardan soğuk hava alarak evlerimizin ısınmasını engeller. Bizler evlerimizin daha sıcak olabilmesi için ısı yalıtım yöntemlerini kullanırız.

(3) Yorum

  1. Eskimoların gerçekten gizemli bir yaşamları var. Çok soğuk bir hava koşulunda yaşıyorlar ve evlerinin büyük bir kısmı buzdan oluşuyor. Buzdan bir yapı nasıl oluyorda ısınıyor aklım almıyor gerçekten

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.