Esnaflık mesleğini seçen kişi hangi kişilik özelliklerine sahip olmalıdır? Neden?

Esnaf olmak isteyen kişiler bir takım kişilik özelliklerine sahip olmalıdır. Bu özellikler zamanla kazanılması zor olan fakat insanın ruhsal yapısı gereği sahip olduğu doğal özelliklerdir. İlk olarak esnaf nedir bunu tanımlayalım. Ticaretle uğraşan sabit bir dükkanı olan halka sürekli iletişim halindeki kimselere esnaf denir.

Tanımda da kullandığımız gibi sürekli müşterileri ile iletişim halindedir. Bu nedenle bazı özelliklere sahip olması gerekir. Bu yazımızda en önemli esnaf özelliklerini inceleyelim.

Güven verici: Bir esnaf mutlaka güven verici olmalıdır ki karşısındaki kişi ona inanarak alış veriş yapsın. Güven vermeyen kimseden alış veriş yapılmaz.

Hoşgörü: Esnaflar toplumun her sınıfından, farklı düşüncelere sahip kimselerle muhatap olurlar. Bu nedenle karşılaştıkları durumlara karşı hoşgörülü olmalıdırlar. Asla kendi fikir ve düşüncelerini savunmamalıdır, herkesin fikrine saygı göstermelidir.

Güleryüz: Bir esnaf müşterilerine karşı mutlaka güleryüz göstermelidir. Gelen kişilere karşı tebessüm etmeli ki karşısındaki kişi güven duyulan bir yerde olduğunu benimsesin.

Dürüstlük: Esnaflar dürüst olmalıdır ve malın artılarını, eksilerini açıkca belirtmelidir. Sattığı ürünün arkasında durmalıdır.

Bir esnafta olması gereken en önemli özellikle kısaca bunlardır. Umarım işinize yarar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.