Esnek Olmayan Maddeler Örneklerle

Esnek olmayan madde demek herhangi bir güç kuvvet uygulandığında şekil değiştirmeyen ve kuvvete tepki vermeyen cisim anlamına gelir. Esnek olmayan maddelere en kolay örnek taş, demir, çelik gibi sert olduğunu bildiğimiz ve çeşitli kuvvetlerle yamultup bükemeyeceğimiz maddeler verilebilir.

Esnek olamayan maddeler oldukça sağlam ve güçlü maddelerdir. Bu maddeler güç ve kuvvetin gerektiği yerlerde sıkça kullanılır. Örneğin demir ve çelik inşaat yapımında kullanılır. Çünkü bu maddeler esnek değildir ve zamanla eğilip bükülmezler.

Esnek olmayan maddeleri resimlerle görebilirsiniz.

celik

demir cubuk

Yukarıdaki görsellerde bulunan demir çubuk ve çelik maddeler esneklik özelliği olmayan oldukça sert ve güçlü maddelerdir. Bu maddeler genellikle inşaat sektöründe kullanılır.

Eğer bu maddelerin esneklik gibi özellikleri olsaydı yaptığımız inşaatlar ve binalar kısa zamanda yıkılırdı. Esneklik özelliği kullanım alanına göre avantaj olduğu gibi dezavantajda olabilmektedir.

Maddelerin farklı özellikleri vardır. Bu özellikler niteleyici özellikler olup bunlardan biriside esnekliktir. Esnek olmayan maddeleri ise çevrenize baktığınızda birçok örneğini görebilirsiniz.

Örneğin bir oturma odasında;

Masa
Televizyon
Telefon
Sehpa
Vitrin gibi birçok örnek verebilirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.