Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Etkili ders çalışma yöntemleri

Öncelikle ne olursa olsun her çalışma bir amaca yönelik olmalıdır. Bu amaçlar, bir problemin çözümünü öğrenmek, bir yazıdaki ana düşünceyi bulabilmek vs. olabilir. Bunları iyi belirleyerek çalışmaya başlayan kişiler, bu yakın amaçlara ulaşa ulaşa sınıfını geçmek, okulunu bitirmek ve sınavı kazanmak biçiminde özetlenen uzaktaki amaçlarına da ulaşmaktadırlar. Unutmayın hedefi olmadan ilerleyen gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. Etkili ve verimli ders çalışmak için en temel kural amaç belirlemektir.

Hedefleri oluşturmak ve plan yapmak etkili ders çalışmada önemli adımlardır. Hayatımızla ilgili sorumluluğu rastlantılara bırakırsak çalışmalarımızı ve başarılarımızı engelleyebilecek pek çok sebep ortaya çıkacaktır. Önemli olan aldığımız kararları uygulamada hedef odaklı çalışma olmalıdır.

Çalışmalardan yeterince verim alabilmek için dengeli ve düzenli beslenmeli, özellikle sabah kahvaltılarınızı düzenli ve yeterli kaloriyi alacak şekilde yapılmalıdır. Ayrıca zamanı iyi değerlendirmekte çok önemlidir. Boşa harcanan vakitlerin geri gelmeyeceği unutulmamalıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.