Evde kurallar olması gerekiyor mu neden?

Evet elbette ki her ailede ve her evde kurallar olması gerekiyor. Çünkü bu kurallar toplumsal bir yaşamın parçasıdır. Nasıl ki yaşadığımız toplumda bazı yasa ve kurallar var ise evimizde de kurallar gerekir. Ancak bu kurallar yasalar gibi yazılı ve devlet onaylı değildir. Bu kurallar ancak aile bireyleri arasındaki ilişkileri düzenleyen duygusal bağdır.

Yani aslında bu kuralların hiç biri bir yerde yazmaz. Fakat insanlar birlikte bir arada yaşamanın gereksinimlerinden ötürü bu kuralları kendiliğinden ortaya çıkarırlar. Örneğin bir evin banyosunda ışık yanıyor ve kapısı kapalıysa aileden hiç kimse o banyoya girmez. Çünkü kimsenin bu şekilde rahatsız edilmemesi gerekir.

Yada diğer bir kendiliğinden ortaya çıkan kural ise bir yetişkinin kapısı kapalıysa kapı çalınmadan ve içeriden ses duyulmadan içeri girilmemesi gerekir. Zira özel hayatın gizliliği gibi bir ailesel kural vardır. Demek istediğimiz ailede ilişkileri düzenleyen kurallar ihtiyaç nedeniyle ortaya çıkmış olup aşağı yukarı tüm ailelerde kabul görür.

Çünkü aile bireyleri arasındaki ilişkiyi bu kurallar düzenler.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.