Evde Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir

Aile bireylerinin evde uyması gereken bir takım kurallar mevcuttur. Bu aile arasındaki iyi ilişkilerin devamı ve ev ortamının huzurunu sağlamak için kendiliğinden oluşmuş kurallardır. Bu kurallar bir başkası tarafından oluşturulmamış ve yaşamın bir parçası olarak ortaya çıkmıştır.

İyi bir sosyal yaşam için toplumun en küçük yapı taşı olan ailenin yaşamını sürdüğü evde uyulması gereken kuralları şöyle sıralayabiliriz;

 • Evde yaşayan diğer kişilerin haklarını gözetmeli ve dikkat etmeliyiz.
 • Evde gürültü yapmamalıyız
 • Kendi yaşadığımız odanın düzen ve tertibinden sorumlu olmalıyız
 • Anne, baba, kardeşlerimize saygı ve sevgimizi eksik etmemek gerekir
 • Evimizin kirlenmesine neden olacak şeylerden kaçınmalıyız
 • Evde bir başkasının odasına kapısı vurulmadan veya izin alınmadan girilmemeli
 • Büyüklerin sözü dikkatle dinlenmelidir

evde uymamız gereken kurallar

Aile bireylerinin bir arada huzurlu bir şekilde yaşaması için bu kurallara uymak  hepimiz için en iyisi olacaktır. Kurallar birer yasak değil aksine tüm bireylerin özgürlüğüdür. Bu kurallar olmasaydı veya uyulmaması durumunda evde sorunlar kendiliğinden ortaya çıkar.

Ev içerisindeki bireyler hiçbir şekilde geçinemezler ve bir arada yaşamaktan mutsuz olurlar. Tüm bireyler gibi bizlerinde ortak yaşam alanları vardır. Kendi iyiliğimiz için bu kurallara uymak gerekir. Böylece bir arada yaşarız.

Evde uymamız gereken kurallar yasalarla ortaya konulmuş kurallar değildir. Aksine ev içinde yaşayan bireylerin istek ve ihtiyaçlarını karşılamak adına kendiliğinden ortaya çıkar. Bireyler dilerse bu kurallara eklemeler yapabilir.


Evde uyulması gereken görgü kurallarını bu şekilde listeledik. Sizinde eklemek istediğiniz evde uyulması gereken görgü kuralları bulunuyorsa lütfen aşağıdaki yorum bölümünden belirtin listeye ekleyelim.

Peki sizin evinizdeki kurallar nelerdir?

(2) Yorum

  • Evet haklısın Emre fakat evde uyulması gereken kurallar sadece bunlardan ibaret değil. Daha bu listeye eklenebilecek birçok kural mevcut. Unutma ki bu kuralların tümü her birey için geçerlidir. Bu nedenle başka aile bireyleri kendileri için bir kural koyulmasını isteyebilir.

   Örneğin bir öğrenci varsa gece 9’da yatıyorsa evde saat 9’dan sonra gürültü olmamasını isteyebilir. Bunun gibi birçok kural eklenebilir. Çünkü evler ortak yaşam alanlarıdır. Ortak yaşam alanlarında kurallar ihtiyaç gereği ortaya çıkar. Tıpkı yasalar gibi.

   Umarım ödevine yardımcı olabilmişimdir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.