Evdeki tehlikeli durumların azaltılması için alınabilecek güvenlik önlemleri nelerdir

Evlerimizde çeşitli kazalar ve tehlikeler ne yazık ki her zaman vardır. Bu kötü durumlardan korunmak ve en aza indirmek için çeşitli güvenlik önlemleri alabiliriz. Özellikle çocuklar için evler bir çok tehlike unsuru barındırır.

Evlerimizde bulunan ateş, elektrik gibi kaynaklar çocukların müdahalesi ile yangınlara veya yaralanmalara neden olmaktadır. Bu sorunlardan korunmak için elektrik prizlerinin kapaklı ve yerden yüksek olmasına dikkat etmek, ateş kaynakları olan çakmak, kibrit gibi yakıcı maddeleri saklamak alınabilecek önlemlerden bazılarıdır.

Kullandığımız mobilyalar ve ahşap sehpalar üzerinde sivri köşeler yer almaktadır. Çocukların koşuşturmaları sırasında düşerek buralara kendilerini çarpmaları bir çok yaralanmaya neden olmuştur. Bu köşelere özel olarak satılan köşebentler kullanılarak tehlikeler en aza indirilebilir.

Annelerimizin temizlik için kullanmış olduğu kimyasallar nedeniyle birçok kaza meydana gelmiştir. Küçük çocuklar bunları merak edip oynamış, hatta kimileri içerek sağlık sorunlarına neden olmuştur. Bu konuda annelerin dikkatli olması gerekir. Kimyasal maddeleri özel dolaplarda ve yüksek yerlerde saklamaları gerekir.

Tüm bu tehlikelerin yanında mutfakta yer alan kesici ve delici aletler çocuklar için büyük tehdittir. Bilinçli aile bireyleri bu tip aletleri çocukların görmeyeceği ve erişemeyeceği noktalara koymalıdırlar.

Alınması gereken en önemli önlem ise çocuklarımıza tüm tehlikeleri anlatmak ve bunlardan uzak durması gerektiğini öğretmektir. Böylece oluşabilecek her kazadan kendimizi ve onları koruyabiliriz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.