Evinizde sigortanın ne işe yaradığını ve devreye nasıl bağlandığını söyleyiniz?

Fen ve teknoloji öğretmenimiz evinizde bulunan sigortanın ne işe yaradığını ve devreye nasıl bağlandığını araştırmamızı istedi.  Evlerimizin genelde girişinde bulunan sigorta paneli elektrik kazalarından ve yangınlardan korunmak için alınmış bir önlemdir.

Örneğin elektrik hattında (evimizin içinde) herhangi bir yüksek akım meydana gelirse anahtar kendisini açarak hattı keser. Zaman zaman evlerimizde bu duruma şahit oluruz. Mesela birden fazla elektrikli araç kullanılırken yada elektriklerin sık sık kesildiği durumlarda sigorta atması meydana gelir.

Sigorta akımın yüksek değerlere ulaştığı zamanlarda evde kullandığımız elektrikli araç ve gereçlerin zarar görmesini engellemek adına devreye girer. Sigorta üzerinde yer alan amparmetre eve geçecek akımın değerini belirler. Eğer ampermetrenin değerinin daha üzerinde bir akım geçmeye çalışırsa anahtar kendisini kapatarak elektrik geçmesine izin vermez.

Hayatımızın her alanında kullandığımız elektrik kazalarından korunmak ve evdeki araçların zarar görmesini engellemek adına böyle bir sistem geliştirilmiştir. Aksi halde yüksek akım nedeniyle araç ve gereçler bozularak evde yangınlara ve elektrik çarpmalarına neden olurlar. Bu nedenle evdeki sigortalar bizler için büyük önem arzederler.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.