Evinizdeki demokratik ortamlara örnekler

Bu yazımızda evinizdeki demokratik ortamlara örnekler veren konu hakkında bilgi vereceğiz. Öncelikle aile büyükleri anne ve babalar evin diğer bireyleri yani çocuklarıyla sağlıklı iletişim kurmak ister. Onlarla rahat ve seviyeli bir konuşma yapabilmesi için evin içinde demokratik ortamın sağlanması gerekir.

Evin içindeki bütün bireyler evde uyulması gereken kuralları belirtirken özgürce fikrini söyleyebilmelidir. Bu kurallar kişileri ne zora sokmalı ne de çok kolay kurallar olmalı. Kurallar belirlendikten sonra bu kurallardan kesinlikle taviz verilmemelidir. Örneğin eve en geç kaçta girilmeli konusunda fikir belirtmek gibi.

Demokratik ortamın sağlamasındaki en önemli etken kişinin yaşı ne olursa olsun ona saygı duyulmalı birey olarak kabul edilmelidir. Örneğin 5 yaşındaki çocuğun odasına dolap alınacaksa birlikte alışverişe çıkıp birlikte karar verilmeli hatta bu konuda çocuğa öncelik tanınmalıdır.

Demokratik ortam sağlanırken karşımızdaki kişinin yaş , cinsiyet özelliklerine de dikkat etmek gerekir. Örneğin; küçük bir çocuğun sürekli yaramazlık yapıyor olmasından rahatsızlanmak doğru değildir. Çünkü daha neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmediğinden bu çocuğa bağırıp çağırmak, öfkelenmek çok yersiz olur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.