Evlerimizde kullandığımız sular nereden ve nasıl gelir?

Bu yazımızda evlerimizde kullandığımız suların nereden ve nasıl bizlere ulaştığı hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Halkın içmek için ve kullanmak için ihtiyaç duyduğu suları evlere ulaştırmak belediyelerin ve muhtarların asli görevlerindendir.

Çünkü evlerimizde su olmazsa olmazlarımızdandır. İçmek için, temizlenmek için yada yemek yaparken su kullanmak zorundayız. Suyun evlerimize kadar gelme aşamalarını sayalım.

İlk olarak suyun kaynağı tespit edilerek bu yer göl ve baraj gibi yerler olabilir. Fakat suyun kaynağı yüksek debiye sahip olmak zorundadır.

Kaynak tespit edildikten sonra kaynağın bulunduğu bu bölge koruma altına alınmaktadır. Kaynağın olduğu bölge insanların veya diğer canlıların giremeyeceği veya hiç bir şekilde müdahale edemeyeceği biçimde koruma altına alınır.

Kaynakta bulunan su içindeki kirli maddelerden arındırılır. İçme ve kullanma suları arıtıldıktan sonra pompalama işlemi gerçekleştirilerek dağıtımı yapılır.

İçme ve kullanma suyu belirli aşamalardan geçerek depolara ulaştırılır. Tüm işlemleri bittikten sonra içme ve kullanma suyu depolanır ve buradan da artık halkın evlerine dağıtılır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.