Farklı Bakmak

Arkadaşınızla aynı konuda farklı düşündüğünüz oluyor mu? Neden?

Ara sıra arkadaşımla aynı konuda farklı düşündüğümüz oluyor. Çünkü o farklı bir şekilde bakıyor olaylara ben farklı şekilde. Bu düşünce farklılığından meydana gelen bir durum. Bu nedenle insanlar olayları, durumları farklı şekilde yorumlayabilirler.

İnsanların görüş ve düşünceleri neden farklıdır?

Çevremizdeki her insan giyim ve tarz olarak birbirinden farklı olabilmektedir. Nasıl ki giyim zevkimiz farklıysa düşüncelerimizde, görüşlerimizde bu nedenle farklıdır. Hepimiz aynı şekilde düşünüyor ve yaşıyor olsaydık bir robottan ne farkımız olabilirdi ki? Toplumda farklı görüş ve düşüncelerin yer alması kültürel zenginliklerin oluşmasını sağlar.

Farklı görüşlere saygı duyulmadığında ortaya ne gibi sorunlar çıkabilir?

Eğer farklı görüş ve düşüncelere saygı duyulmaz ise kavga ve kargaşa ortaya çıkar. Biz karşımızdaki kişinin ne düşündüğüne karışamayız. Aynı şekilde oda bizim düşüncemize asla karışamaz. Bizler başkalarının görüşlerini beğenmeyebiliriz ancak onları böyle düşündükleri için asla kötü görmemeliyiz. Görüşlerini benimsemesek bile saygı duymamız gerekir.

farklı olmak

Toplumda yer alan her birey farklı giyinebildiği gibi farklı düşünceleri de taşıyabilir.

FARKLI BAKMAK ÇALIŞMA ETKİNLİKLERİ

1. Aşağıdaki durumla ilgili düşündüklerinizi ve önerilerinizi yazınız.

İlköğretim okullarında forma giyilmeyecek. Bundan sonra herkes okula istediği kıyafeti giyerek gelecek.

Düşündüklerim ve önerilerim

Bence okullara herkesin farklı kıyafetle gelmesi oldukça kötü bir durum. Çünkü okulda bir düzenin olması gerekir. Hem herkesin maddi durumu iyi olmayabilir. Kimisi çok yeni ve güzel elbiselerle gelirken başka öğrenciler eski elbiseleri ile gelmek zorunda kalabilirler. Buda onların üzülmesine neden olabilir. Bence herkes okul kıyafetiyle gelmelidir.

2. Yazdıklarınızı sıra arkadaşınızın yazdıklarıyla karşılaştırınız. Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Arkadaşınızın düşünceleri ve önerileri sizinki ile aynı mı? Neden?

Arkadaşım benden çok farklı şeyler yazmış. O herkesin istediği kıyafetle okula gelmesi gerektiğini yazmış. Demek ki biz bu konuda farklı düşünüyoruz.

Hepimizin görüşleri aynı olmak zorunda mıdır? Neden?

Hepimiz aynı görüşü taşımak zorunda değiliz. Bu farklılıklar sonucu ortak bir karar alınır ve en doğrusu bulunur. Bu nedenle herkesin farklı düşünmesi ve ortak bir noktada buluşması çok önemlidir.

Arkadaşlarımızla birlikte uyum içinde yaşayabilmek ve birbirimize karşı daha anlayışlı olmak için neler yapmalıyız?

Arkadaşımızı düşünceleri ve görüşleri için yadırgamamalıyız. Onun görüşlerine saygı duymalı ve hoş karşılamalıyız. Eğer ikimizde birbirimizin görüşüne karşı kötü düşünceler besliyorsak onunla ortak bir karar almalı yada bu konuyu hiç açmamalıyız.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.